meta name="description" content=" "Bestia" z 1917 roku (reż. Aleksander Hertz) już 25 maja w Kinie Nawojka! Ten polski melodramat z Polą Negri był wyświetlany w USA jako "The Polish Dancer"... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - Po rekonstrukcji
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

Po rekonstrukcji

"Bestia" z 1917 roku (reż. Aleksander Hertz) już 25 maja w Kinie Nawojka! Ten polski melodramat z Polą Negri był wyświetlany w USA jako "The Polish Dancer". Lipnowskiej projekcji towarzyszyć będzie podkład muzyczny w wykonaniu Tomasza Walczaka, a o kulisach produkcji i losach filmowej kopii opowie Grzegorz Rogowski z Filmoteki Narodowej.

„Cud nad Wisłą” (1921) obejrzymy 27 maja o 9.00 . W dramacie Ryszarda Bolesławskiego  (to kolejny Polak z sukcesami w światowej kinematografii), wystąpią Jadwiga Smosarska, Wincenty Rapacki i Honorata Leszczyńska.

Wincenty Rapacki, wybitny pedagog,  urodził się tak, jak Pola Negri w Lipnie. Ciekawy świata aktor i reżyser, za granicą zapoznał się z koncepcjami teatralnymi i okazał się być jednym z wiodących talentów sceny Teatru Narodowego w Warszawie. Przyjaźnił się z Aleksandrem Fredro, pozował Matejce. Wykładał w Klasie Dykcji i Deklamacji Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Jego córka, Honorata Leszczyńska była jedną z pierwszych nauczycielek aktorskiego warsztatu Poli Negri. Wincenty Rapacki jako pierwszy z polskich aktorów został odznaczony Orderem Polonia Restituta za szczególne zasługi dla teatru. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w rodzinnym grobowcu.