meta name="description" content=" Jubileuszowy 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” przeszedł do historii. Był zwieńczeniem 10 - letniej działalności Lipnowsk... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - Jubileuszowy 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

Jubileuszowy 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”

Jubileuszowy 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” przeszedł do historii. Był zwieńczeniem 10 - letniej działalności Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, które podjęło się niełatwej misji, jaką jest organizacja festiwalu w międzynarodowym wymiarze. Pola Negri, aktorka globalna dała ku temu powody i szanse lokalnej społeczności, z której się wywodziła.

 

Po raz kolejny mogliśmy gościć  fanów srebrnego ekranu w starym  lipnowskim kinie Nawojka, pochodzącym z XIX wieku. Magia tego miejsca przyciąga, pobudza zmysły i wyobraźnię. W dawnej projektorni, w salonikach z fin de siècle  oraz pośród muzealnych eksponatów zachwyceni klimatem goście – Edyta Herbuś, Marek Probosz i Beata Tadla - zostawili ku pamięci wspaniałe fotografie.

 

Publiczność jak zawsze czekała na wywiady z laureatami Politki, na rozmowy i dyskusje na scenie – w tym roku o Krzysztofie Kieślowskim i na temat inspiracji kina przyszłości. Przeżyliśmy wzruszające chwile, kiedy Maria Nowotarska i Agata Pilitowska z Toronto, Małgorzata Zajączkowska oraz Daniel Olbrychski odsłaniali swoje tablice  na Bulwarach Poli Negri, kiedy  z uwagą słuchali laudacji na temat ich artystycznego dorobku. Kamil Mróz brawurowo wykonał szlagiery Mieczysława Fogga. Jego śladami podążają już kolejni wychowankowie teatru Bene Nati, którzy pokazali się w spektaklu „Klimaty retro” i konkursie „Być jak Pola Negri”.

 

W filmowym repertuarze zaproponowaliśmy filmy ciekawe i niełatwe, opowiadające różne historie  kobiet, a były to następujące tytuły: „Dagny”, „Noc Walpurgi”, „Podwójne życie Weroniki”. Teatr Polski z Toronto przygotował spektakl poświęcony Marii Skłodowskiej – Curie. Tomek Walczak, jak zawsze dał popis muzycznego talentu i zagrał Poli do „Górskiej kotki”, a wcześniej powspominaliśmy festiwalową dekadę. Jubileusz uświetnili swoją obecnością i miłym słowem Małgorzata Kidawa-Błońska - Wicemarszałek Sejmu RP, lipnowscy radni i członkowie UTW z Bydgoszczy.

 

Przeżyliśmy piękne chwile z mieszkańcami Lipna, sponsorami, gośćmi z Tomaszowa Mazowieckiego, Kielc, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Warszawy, Los Angeles, Toronto, a to wszystko dzięki  Poli Negri, która niezmiennie zachwyca nas swoim talentem! I w tym roku okazała się najjaśniejszą z gwiazd – kiedy usłyszeliśmy ją w partiach wokalnych filmów dźwiękowych „Mazurka” i „Hi Diddle Diddle”  - wstrzymaliśmy oddech …