meta name="description" content=" Paweł Deląg – Laureat POLITKI 2015 to znakomity polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.   Kiedy był nastolatkiem interesował się gł&oac... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - Paweł Deląg – Laureat POLITKI 2015
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

Paweł Deląg – Laureat POLITKI 2015

Paweł Deląg – Laureat POLITKI 2015 to znakomity polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.  

Kiedy był nastolatkiem interesował się głównie sportem, podróżami i przygodami. Do sztuki aktorskiej przekonywał się występując w szkolnych przedstawieniach i konkursach recytatorskich. Ta pasja okazała się najsilniejsza i  po maturze zdawał z powodzeniem do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w rodzinnym Krakowie, którą ukończył w roku 1993.

Na deskach teatralnych zadebiutował w Warszawie w Teatrze Powszechnym, z którym później zresztą się związał, w spektaklu wyreżyserowanym przez Krystynę Jandę - "Na szkle malowane".      

Karierę filmową rozpoczął w nagrodzonym Oscarami, Złotymi Globami, dramacie wojennym Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Następnie wystąpił w znanych produkcjach kinowych: „Młode wilki”,„Ciemna strona Wenus”, „Kiler”, „Kochaj i rób co chcesz” oraz „Młode wilki ½”. Po udziale w serialu „Siedlisko” i filmie „Złoto dezerterów”, pojawił się w seryjnej komedii Jerzego Gruzy „Tygrysy Europy oraz  komedii sensacyjnej Chłopaki nie płaczą. Bogusław Linda powierzył mu rolę w filmie „Sezon na leszcza”. Kolejnym zawodowym wyzwaniem była postać Marka Winicjusza w kinowej i telewizyjnej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis?” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Następnie pojawił się w „Hakerze” Janusza Zaorskiego. Rok później zagrał jedną z głównych ról w „Zróbmy sobie wnuka” Piotra Wereśniaka. W pamięć zapadła tez jego charakterystyczna rola w „Ja wam pokażę!”      

Od prawie 10. lat zdecydowanie częściej gra w produkcjach zagranicznych. Do tej pory wystąpił w ponad 35 filmach i serialach telewizyjnych, zrealizowanych przez Francuzów, Rosjan, Amerykanów i Słowaków. Do najważniejszych należą: "Tak bardzo się nienawidziliśmy", „Snajper-Broń odwetu”,  „Klucz salamandry”, „Kampania rosyjska Napoleona”.    

Jak sam mówi, mimo interesującej kariery zagranicznej, jego serce i dom są w Polsce. Dzisiaj tym domem jest Lipno. Witamy Pana w naszym lipnowskim domu, domu Poli Negri.