meta name="description" content=" „To były piękne dni, po prostu piękne dni...”. Mowa oczywiście o 16., 17. i 18. maja 2014r., kiedy odbył się 8. Przegląd Twórczości F... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - Relacja z 8.Przeglądu Twórczości Filmowej
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

Relacja z 8.Przeglądu Twórczości Filmowej

„To były piękne dni, po prostu piękne dni...”. Mowa oczywiście o 16., 17. i 18. maja 2014r., kiedy odbył się 8. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, który uroczyście rozpoczęła Burmistrz Miasta Lipna – Dorota Łańcucka, były prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri.

 PIĄTEK – 16.05.2014r.

 Już pierwszego dnia w lipnowskim kinie pojawili się znamienici goście. Ogromnym zaszczytem i przyjemnością była kolejna wizyta krewnych Poli Negri – Igora Chalupca z mamą, Henryką Chalupec. W gronie zacnych gości był Naczelny rabin Polski - Michael Joseph Schudrich. Tematyka żydowska dominowała w propozycjach  festiwalowych  tego dnia. Zaczęło się od wspaniałego widowiska muzycznego „Szmoncesy, szmoncesy”, które przedstawił, jak zwykle niezawodny, Teatr Bene Nati z Zespołu Szkół w Lipnie.  Nasi młodzi „aktorzy” pokazali swoje liczne talenty: wokalne, taneczne, a szczególnie rozbawili publikę opowiadanymi szmoncesami, czyli humorami żydowskimi. Kolejnym punktem programu był, bardzo lubiany i oczekiwany przez wielu widzów, pokaz filmu niemego z udziałem Poli Negri z muzyką „na żywo” w wykonaniu zaprzyjaźnionego tapera. Tym razem był to dramat „Żółty paszport” z roku 1918, w którym nasza słynna gwiazda wcieliła się w rolę młodej, żydowskiej dziewczyny pragnącej zostać lekarzem. Następnie, zgromadzona licznie publiczność wielkimi owacjami nagrodziła znaną, pochodzącą z Torunia, śpiewającą aktorkę - Katarzynę Żak,  za niezwykle żywiołowy, różnorodny i okraszony błyskotliwym humorem recital. W trakcie występu dowiedzieliśmy się, że jako studentka PWST we Wrocławiu, otrzymała wyróżnienie w konkursie piosenki aktorskiej, którym była roczna współpraca z Wojciechem Młynarskim. Owocem tej współpracy jest ogromna kultura słowa, umiejętność interpretacji piosenki oraz teksty napisane przez autora specjalnie dla Pani Kasi. Mogliśmy również usłyszeć piosenki Agnieszki Osieckiej. Wieczór zakończyła projekcja filmu „Ida” (prod. 2013r.) ze wspaniałymi kreacjami Agaty Kuleszy  i Agaty Trzebuchowskiej. Film zdobył na Festiwalu Filmowym w Gdyni aż 4 nagrody. Obok najważniejszego wyróżnienia imprezy - Złotych Lwów - obraz w reżyserii Pawła Pawlikowskiego doceniono również w kategoriach: najlepsza rola kobieca (Agata Kulesza), najlepsza scenografia oraz najlepsze zdjęcia. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto film wyróżnili krytycy, przyznając mu nagrodę FIPRESCI.

 

          Wielkim wyzwaniem oraz powodem do dumy dla organizatorów było wejście „na żywo” w popołudniowych „Zbliżeniach” w TVP Bydgoszcz. Wcześniej usłyszeliśmy miłe słowa wypowiedziane przez Jerzego Janczarskiego, który obserwuje festiwal już od samego początku. Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu oznajmił, że Przegląd Twórczości  Filmowej „Pola i inni” jest jednym z dwóch najlepszych pomysłów na promocję swojego miasta w woj. kujawsko-pomorskim.

 

SOBOTA – 17.05.2014r.

Drugi dzień 8. Przeglądu rozpoczęły warsztaty filmowe dla młodzieży z udziałem aktorów: Marty Nieradkiewicz, Marcela Borowca oraz studenta PWST w Krakowie, Kamila Mroza. Po porannym deszczu, pojawiło się słońce, które towarzyszyło imprezie plenerowej „Retro” w lipnowskim parku. Odbyła się tam wystawa pojazdów zabytkowych oraz występ grupy teatralnej „Warszawiaki”. Bardzo duże zainteresowanie  wzbudził panel dyskusyjny „Otwórz się na autyzm”, który prowadziła znakomita dziennikarka telewizyjna - Beata Tadla, związana z wieloma akcjami na rzecz dzieci autystycznych. O swojej roli – człowieka dotkniętego autyzmem, w ogólnopolskiej kampanii społecznej fundacji „Synapsis”, opowiadał znany aktor, Bartłomiej Topa. Wiedzę teoretyczną i praktyczną z własnego doświadczenia przekazali: Małgorzata Jabłońska, Szymon Kukanów oraz Tomasz Mróz. Panel był świetnym wprowadzeniem do filmu „Temple Grandin” (2010, USA, reż. Mick Jackson, wyst. Claire Danes, Julia Ormond, David Strathairn), którego treść ściśle wiązała się z omawianą tematyką. Zwieńczeniem dnia był, pełen dowcipu i humoru, spektakl teatralny pt.  „Histerie Miłosne”, w którym wystąpił niezwykły aktorski tercet: Magdalena Boczarska, Szymon Bobrowski i Bartłomiej Topa. Zainteresowanie przedstawieniem było olbrzymie i nasze kino nie zmieściło wszystkich chętnych.

NIEDZIELA – 18.05.2014r.

 

Trzeci dzień festiwalu wypełniony był po brzegi niezwykle atrakcyjnymi propozycjami programowymi.  W niedzielne przedpoludnie Gala wręczenia statuetki „POLITKI 2014” Magdalenie Boczarskiej przyciągnęła wielką rzeszę wielbicieli talentu i urody znakomitej aktorki. Prezentem muzycznym była polska wersja piosenki „Pretty woman” w niezwykle uroczym wykonaniu licealnego „aktora” Mateusza Drozdowskiego. Laureatka przyznała, że otrzymana nagroda jest dla niej bardzo ważna, ponieważ postacią Poli Negri interesuje się już od wielu lat. Następnie jej kunszt aktorski można było podziwiać w thrillerze „W ukryciu” z roku 2013 w reż.  Jana Kidawy-Błońskiego. Rola w tym filmie, już po raz drugi, przyniosła nagrodę dla najlepszej aktorki na, znanym na całym świecie, Indyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goa.

Muzyczną propozycją tego dnia były utwory Tadeusza Faliszewskiego w dynamicznym i ekspresyjnym wykonaniu studenta IV roku PWST w Krakowie, Kamila Mroza -  wychowanka lipnowskiego liceum, a także Teatru Bene Nati. „Naszemu” aktorowi akompaniowała Olga Piotrowska.

 

Po południu 8. Przegląd stał się festiwalem międzynarodowym i dostarczył kolejnych, niezwykłych przeżyć. Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć artystkę światowego formatu,  Joannę Bruzdowicz - Tittel – kompozytorkę muzyki do 80 filmów, głównie zagranicznych. Mieszkająca od wielu lat we Francji artystka opowiadała o swojej pracy kompozytorskiej, o spotkaniu z Antoine’m - znanym w świecie fryzjerem, który czesał również Polę Negri. Podkreśliła także rodzinne związki z Lipnem poprzez swojego ojca urodzonego w naszym mieście, który po wyprowadzce do Warszawy, oprócz różnych zajęć, grał w kinie do filmów z udziałem m.in. Poli Negri. Mimo, że mieszka za granicą cały czas propaguje   muzyczny dorobek Polski na świecie. Założycielka i przewodnicząca Towarzystwa im. F. Chopina i K. Szymanowskiego w Belgii, organizuje międzynarodowe spotkania muzyczne w Céret (Francja). Wspaniałe opowieści przeplatane były fragmentami filmów z muzyką naszego niezwykłego gościa. Należy dodać, iż oprócz komponowania Joanna Bruzdowicz zajmuje się także krytyką i publicystyką muzyczną. Jest autorką audycji w radiu francuskim, belgijskim i niemieckim, propagujących nową muzykę, występuje z odczytami. Ponadto wraz z mężem, H. J. Tittelem pisze scenariusze filmowe dla telewizji francuskiej i niemieckiej. Prowadzi także kursy kompozytorskie, głównie we Francji i Stanach Zjednoczonych. „Mesdames et Messieurs, Chapeau bas!”.

 

Festiwalowym wydarzeniem była Gala wręczenia drugiej „POLITKI 2014” dla Piotra Adamczyka. Wbrew swojej skromnej naturze, laureat „musiał” wysłuchać wielu pochwał pod swoim adresem.  Nieco wątpliwości aktor miał przy „zapalonym nurku”, ale mamy nadzieję, że wszystko jeszcze przed nim i ta pasja również się pojawi. Przyznał, że po raz pierwszy miał fanfary podczas odbioru nagrody, która, jak powiedział, jest dla niego wyjątkowa, ponieważ przyznana na festiwalu stworzonym „z serca”. W prezencie muzyczną „Bombonierkę”, z dużym wdziękiem, zaśpiewała Ola Palczak. Dopełnieniem spotkania z Piotrem Adamczykiem, a jednocześnie ostatnim punktem 8. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni” była projekcja filmu  „Chopin. Pragnienie miłości” ( prod. 2002r., reż. Jerzy Antczak, wyst. Danuta Stenka, Jadwiga Barańska, Janusz Gajos ), w którym zacny laureat zagrał tytułową rolę. Równocześnie z polską wersją tego filmu powstała wersja w języku angielskim, która była pokazywana w ponad 40 krajach świata. Film ukazał się na DVD m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Norwegii, Szwecji, Danii, Portugalii, Słowenii, Grecji, Ukrainie.

 

Podczas Gali obecna była też ubiegłoroczna laureatka, Weronika Rosati. Cieszymy się, iż wielu wspaniałych gości dobrze się u nas czuje i chętnie wraca. Do grona naszych stałych przyjaciół należy znana dziennikarka, Ewa Wojciechowska, która jak zwykle ciekawie poprowadziła wywiady z laureatami, dzięki którym mogliśmy ich lepiej poznać. Wieloletnim, niezastąpionym prelegentem festiwalowych filmów jest Konrad J. Zarębski – krytyk i dziennikarz filmowy z miesięcznika „Kino”. Festiwalową przyjaciółką jest znakomita aktorka, Irena Karel, którą „wciągnęła” pomysłodawczyni Przeglądu, Wiesława Czapińska.. Nieustanną życzliwością i wsparciem darzy nas senator RP , Andrzej Person. W gronie znamienitych, pełnych pasji i społecznego zaangażowania przyjaciół, tegorocznego i poprzedniego Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”,  są wspomniani już: Beata Tadla i Bartłomiej Topa.  Po raz pierwszy, ale mamy nadzieję nie ostatni, na widowni w naszym kinie zasiadła mistrzyni olimpijska w pływaniu – Otylia Jędrzejczak. Swoją obecnością, podczas wszystkich dni festiwalu, zaszczyciła nas Edyta Mydłowska-Krawcewicz, dyrektor Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wszystkim gościom, instytucjom dotującym, sponsorom, wolontariuszom, mediom lokalnym i ogólnopolskim składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy także wspaniałej festiwalowej publiczności. Do zobaczenia za rok!