meta name="description" content="                 Kino Iluzjon to jeden z symboli powojennej Warszawy. Umiejscowio... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - Cybulski w Kinie Iluzjon
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

Cybulski w Kinie Iluzjon

                Kino Iluzjon to jeden z symboli powojennej Warszawy. Umiejscowione w tej chwili przy ulicy Narbutta 50a w budynku mokotowskiego kina Stolica. Okrągły bardzo charakterystyczny budynek jest wyjątkowym miejscem dla kinomanów. Wyświetlana tam jest przede wszystkim klasyka kina. Iluzjon Filmoteki Narodowej, zwany Muzeum Sztuki Filmowej rozpoczął swą działalność w 1956 roku. Wielokrotnie zmieniał siedzibę, żeby po latach walki o swoje miejsce w Warszawie trafić wreszcie na Mokotów.

                Zbyszek Cybulski to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Zasłynął rolą Maćka Chełmickiego w filmowej adaptacji powieści „Popiół i Diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cybulski występował w kraju i za granicą. Grał w teatrze, a także na dużym ekranie. Widzowie Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Francji mogli podziwiać jego wybitne aktorstwo. Niestety, przedwczesna tragiczna śmierć aktora pod kołami pociągu przerwała genialną przygodę Zbyszka Cybulskiego z filmem i teatrem.

                Zapewne w Kinie Iluzjon nie raz wyświetlano filmy z udziałem Zbyszka Cybulskiego. W poniedziałek (21 stycznia 2013 roku) Kino Iluzjon w blasku fleszy połączyło się na nowo z aktorem.

                Za sprawą Fundacji Kino, która jest organizatorem konkursu im. Zbyszka Cybulskiego w ten zimny i śnieżny wieczór po czerwonym dywanie kroczyły sławy kina. Członkowie Kapituły przyznającej nagrodę to Maja Komorowska, Maciej Stuhr (laureat nagrody w 2008 roku) oraz sam mistrz Andrzej Wajda. Ale wszystkie oczy tego wieczoru były skierowane na nominowanych do nagrody. Nagrody, która była wręczana po raz pięćdziesiąty. Nagrody, której pomysłodawczynią była Wiesława Czapińska, autorka publikacji o Poli Negri, laureatka Politki i przede wszystkim pomysłodawczyni Przeglądu „Pola i inni” organizowanego przez nasze stowarzyszenie. To wyróżnienie otrzymują młodzi aktorzy, którzy cechują się wybitną indywidualnością w aktorstwie. Na widowni zasiedli laureaci z lat ubiegłych Magdalena Popławska, Eryk Lubos, torunianka Magdalena Czerwińska, Małgorzata Pieczyńska, a także Zbigniew Zamachowski oraz Monika Richardson. Nie mogło również zabraknąć krytyka kina Konrada Zarębskiego oraz członków Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

                Tegorocznymi nominowanymi byli: Agnieszka Grochowska za rolę Klary Keller w filmie "W ciemności", oraz Anki w filmie "Bez wstydu", Marcin Kowalczyk za rolę Magika w filmie "Jesteś Bogiem", Piotr Głowacki za rolę Sobczaka, kapitana SB filmie 80 milionów, Joanny Kulig za rolę Alicji w filmie "sponsoring" oraz Julia Kijowska za rolę Chai w fimie Agnieszki Holland "W ciemności".

                Kapituła wybrała Marcina Kowalczyka za rolę Magika w filmie "Jesteś Bogiem", hip-hopowego artysty z zespołu Paktofonika, zmarłego tragicznie w bardzo młodym wieku. Andrzej Wajda uroczyście wręczył mu nagrodę. Maciej Stuhr w uzasadnieniu powiedział, że kapituła widziała w roli zagranej przez Kowalczyka zalążek talentu Cybulskiego. Marcin Kowalczyk ma 25 lat, kariera filmowa oraz scena teatralna stoi przed nim otworem. A my, widzowie będziemy czekać na równie dobre, a może jeszcze lepsze filmy z udziałem laureata oraz wszystkich nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego edycji 2012.