meta name="description" content=" Jednym z laureatów statuetki Politki podczas tegorocznego 6. Przeglądu Twórczości Filmowej "Pola i inni" był Jerzy Maksymiuk, wybit... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - Jerzy Maksymiuk o festiwalu!
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

Jerzy Maksymiuk o festiwalu!

Jednym z laureatów statuetki Politki podczas tegorocznego 6. Przeglądu Twórczości Filmowej "Pola i inni" był Jerzy Maksymiuk, wybitny polski dyrygent i pianista. Kompozytor, stworzył muzykę do zrekonstruowanego filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów". Jerzy Maksymiuk gdy odjeżdżał, wypowiedział się w samych superlatywach na temat festiwalu.

Zobacz też: Udane święto kina!


- Bardzo się cieszę, że tu przyjechaliśmy. Widzieliśmy tego kogutka, którego zrobił tata Poli Negri. Pięknie jest dotknąć tych miejsc, gdzie ona była, gdzie skakała po drzewach i chodziła nad malutką rzeczkę. Ktoś strasznie źle zrobił, że zburzył jej dom. Trzeba było ten dom zachować. Pola Negri to była jedna z największych postaci. Dojść do takiej perfekcji – nie mówię o sławie. Niezwykle wiele znaczyła dla niemego filmu. Ja strasznie lubię nieme filmy. Bardzo się cieszę, że tutaj byłem, poznałem bardzo miłych i serdecznych ludzi. Ten festiwal jest bardzo ambitny, mimo małych pieniążków. Widać, że panie się tutaj bardzo starają. Każdy, kto tu pracuje, ma serce do tego. Widać to! Świetna publiczność, która oglądała film, mimo iż godzina i dwadzieścia minut, to jest bardzo dużo jak na niemy film. Z chęcią tutaj przyjadę na jakieś spotkanie, opowiem o koncertach, o muzyce filmowej, a może jeszcze jakiś film zobaczymy wspólnie razem. Było to niezwykle duchowo i sercowo ważne moje spotkanie. Jeżdżę po tym świecie dużo, bardzo serdecznie tu było. Bardzo dziękuję państwu za przyjęcie i panu za zainteresowanie.

Proszę jeszcze powiedzieć, jak się czuje laureat Politki?

- Bardzo dziękuję! Strasznie jestem dumny z tego! Politka, czyli człowiek ważny dla Poli Negri. Być ważnym dla takiej postaci, to ogromne wyróżnienie, które będę miał w sercu.

Widział pan przed "Manią" film promujący nasze miasto. Jak pan go ocenia?

- Bardzo mi się podobał! Cieszę się, że państwo to zrobili! Bo tak, jak się jest to ciężko to zobaczyć, a ten film to ukazuje. Dobra muzyka mojego kolegi, od razu zauważyłem, że ktoś dobrze pisał. To jest nie tylko informacja, ale film ten ma ogromny kształt artystyczny. Gratuluję państwu!

Dziękuję bardzo.
Rozmawiał Marcin Jaworski


Źródło: terazlipno.pl