meta name="description" content=" fot. AKPA Niebanalny, nienachalny, skromny, nie bywa na salonach, ceni spokój i własną prywatność, pełen dystansu do siebie, ... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - Interesujący facet... z blizną
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

Interesujący facet... z blizną

Wieckiewicz

fot. AKPA

Niebanalny, nienachalny, skromny, nie bywa na salonach, ceni spokój i własną prywatność, pełen dystansu do siebie, czasem trochę szorstki. Życie bierze takie, jakim jest. Nie fałszuje rzeczywistości, jest szczery. Po prostu - ten facet jest jakiś inny!

Robert Więckiewicz - urodził się 30 czerwca 1967 roku w Nowej Rudzie. Nie chciał być górnikiem, budowlańcem, ani wojskowym - został aktorem. I bardzo dobrze!

Ukończył PWST we Wrocławiu, a następnie występował w Teatrze Polskim w Poznaniu. Przygodę z filmem rozpoczął jeszcze na studiach w 1991 roku, od mało znaczącej rólki w obrazie "Ferdydurke" w reż. Jerzego Skolimowskiego. Role w m.in. "Psy 2", "Ogniem i mieczem", "Pieniądze to nie wszystko", "Francuski numer", nie dawały pełnych możliwości i trochę trwało, zanim rozkręcił się na dobre. Już w 2007 roku, podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uznany został nagrodą "Złote Lwy" za najlepszą pierwszoplanową rolę w filmie "Wszystko będzie dobrze". Ten film oraz drugoplanowa rola w produkcji "Ile waży koń trojański" (2009), przyniosły mu prestiżowe nagrody filmowe "Orła" oraz nominację do "Złotej kaczki" za najlepszą rolę męską sezonu 2008/2009. Potem był słowacki film "Spokój w duszy", "Dom zły" , "Zwerbowana miłość" i "Kołysanka". W 2011 roku, "Orła" na FFF w Gdyni dała mu główna rola w obrazie "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego (2010), a Jury Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Konkursie Międzynarodowym uhonorowało Więckiewicza Nagrodą Specjalną dla najlepszego aktora za główną rolę w filmie "Wymyk".

Niezwykle ambitną i ciekawą okazała się rola Leopolda Sochy w filmie „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland, za którą otrzymał kolejnego „Orła” od Polskiej Akademii Filmowej, a całą koprodukcję nominowano do Oscara. Podczas 37. Festiwalu Filmowego w Gdyni „W ciemności” otrzymało Złote Lwy, a Robert Więckiewicz uhonorowany został nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę męską.

Jest aktorem wszechstronnym, równie doskonale odnajduje się w dramatach, komediach, jak i historiach obyczajowych. Kochamy lub nienawidzimy, śmiejemy się bądź płaczemy nad losem granych przez niego bohaterów. Wzbudza emocje, a jego role na długo pozostają w pamięci, on sam jednak nie kokietuje widza. Nie zabiega, nie szuka poklasku, nie narzuca się, a jednak jest zauważany i doceniany. Szanuje nie tylko swoją pracę, a zawód aktora traktuje bardzo poważnie i odpowiedzialnie:

"I jeśli się już coś robi, to starać się to robić najlepiej, jak się potrafi. Jeśli dany mi jest, nazwijmy to, talent, to nie mogę go roztrwaniać na rzeczy, które w moim pojęciu są banalne i niepoważne".(GW 2011)

Robert Więckiewicz jest laureatem "Politki" tegorocznego Przeglądu "Pola i inni". Na uroczystą Galę z jego udziałem zapraszamy w niedzielę 27 maja 2012 r. na godz. 16.30 do kina "Nawojka".