meta name="description" content=" Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri  zaprasza na 6. PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI FILMOWEJ"Pola i inni"25-27.05.2012LIPN... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - 6. Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni"
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

6. Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni"

Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri  
zaprasza na
6. PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI FILMOWEJ
"Pola i inni"
25-27.05.2012
LIPNO, KINO NAWOJKA, UL. MICKIEWICZA 33

    

    Tegorocznym partnerem programowym 6. Przeglądu jest Filmoteka Narodowa. Dzięki naszej współpracy obejrzymy m.in. film:


"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"

MANIA. DIE GESCHICHTE EINER ZIGARETTENARBEITERIN

 Reżyseria: Eugen Illés
Scenariusz: Hans Brenner
Zdjęcia: Eugen Illés
Scenografia: Paul Leni
Produkcja: Projektions-AG Union, Niemcy, 1918
Premiera w Berlinie: 8.11.1918
Obsada aktorska: Pola Negri (Mania Walkowska, pracownica fabryki papierosów), Werner Hollmann (Morelli, mecenas sztuki), Arthur Schroder (Hans van den Hof, kompozytor), Ernst Wendt (Heinz Alex, malarz)

   „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, to jeden z pierwszych zagranicznych filmów w bogatym dorobku polskiej artystki, Poli Negri. Późniejsza wielka gwiazda kina zagrała w nim jako dwudziestokilkuletnia dziewczyna, przed którą dopiero otwierały się drzwi do światowej kariery. Jednak już wtedy oczarowała swoją oryginalną urodą, pięknymi oczami, zwinnością ciała, bogatą mimiką oraz nietuzinkową osobowością.
„Mania” powstała w efekcie międzynarodowej współpracy w okresie, gdy kino nieme przekraczało bariery narodowe oraz językowe. Walory artystyczne filmu to: wartka dramaturgia, interesujące kreacje aktorskie, ciekawe zabiegi operatorskie oraz wyszukana scenografia według projektu Paula Leni, znanego reżysera filmów ekspresjonistycznych.
    Film przez wiele lat był uznawany za bezpowrotnie zaginiony. W 2006 roku Filmoteka Narodowa odkupiła kopię filmu od czeskiego kolekcjonera, a następnie poddała ją kompleksowej rekonstrukcji w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko. Dzięki staraniom Filmoteki Narodowej „Mania” w pewnym sensie została przywrócona do życia i jest pierwszym z trzech filmów poddanym pełnej rekonstrukcji w technologii 4K.

     Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri było partnerem Filmoteki Narodowej podczas przygotowań do polskiej re-premiery „Mani”, która odbyła się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Szczególnym walorem artystycznym re-premiery była muzyka skomponowana do filmu przez Jerzego Maksymiuka, a wykonana „na żywo” przez Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum. W ramach współpracy przygotowaliśmy m.in. wystawę wirtualną naszych materiałów ikonograficznych związanych z życiem i karierą filmową Poli Negri. Ekspozycję można oglądać na www.fn.org.pl w zakładce „Pola Negri Gwiazda z Lipna.”

    Film „Mania” był również pokazany w Madrycie, Paryżu, Londynie, Kijowie i Berlinie, gdzie promował naszą kulturę podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
Podczas 6. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni” i pokazu specjalnego filmu „Mania”, LTK im. Poli Negri uhonoruje Filmotekę Narodową za wkład w promocję i utrwalanie historii kina „Medalem LTK im. Poli Negri”, a  Jerzy Maksymiuk odbierze Statuetkę Politkę.

Więcej informacji nt. projektu: www.nitrofilm.pl- Program imprezy
Patronat honorowy
- Partnerzy organizacyjni
- Patroni medialni
- Sponsorzy


zobacz relację z 6. Przeglądu Twórczości Filmowej "Pola i inni"


Akredytacje prasoweAkredytacje mogą zostać udzielone jedynie aktywnym zawodowo przedstawicielom mediów.
Warunkiem przyznania akredytacji jest wypełnienie Formularza dostępnego tutaj.
Organizator zastrzega sobie prawo do odrzucenia zgłoszenia o akredytację bez podania przyczyny.
Odbiór akredytacji jest możliwy tylko w Biurze Prasowym w Centrum Festiwalowym po okazaniu dokumentu tożsamości oraz legitymacji dziennikarskiej.
Akredytacja nie upoważnia do wstępu na spektakl "Własność znana jako Judy Garland"

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń: 30 kwietnia 2012
Wypełniony i podpisany formularz należy wysłać na adres akredytacje@polanegri.pl lub dostarczyć do biura LTK.