meta name="description" content=" PARYŻ: 12. 09. 2011, 20.30 CINEMA LE BALZAC    Już w najbliższy poniedziałek - 12 września w paryskim kinie "Le Bal... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - "MANIA" a Paris
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

"MANIA" a Paris

PARYŻ: 12. 09. 2011, 20.30 CINEMA LE BALZAC

    Już w najbliższy poniedziałek - 12 września w paryskim kinie "Le Balzac" odbędzie się pierwszy zagraniczny pokaz zrekonstruowanego przez Filmotekę Narodową niemego filmu "Mania" (1918 r.) z Polą Negri w roli głównej. Przez lata uznanemu za zaginiony filmowi towarzyszyć będzie wykonywana na żywo muzyka Jerzego Maksymiuka z Wrocławską Kameralną Orkiestrą Leopoldinum pod batutą kompozytora.

    Podczas gdy siódma muza nie zakończyła jeszcze podboju najbardziej znanej ulicy Paryża - Champs-Elysees - kino Le Balzac (od lat 30. pozostające w rękach rodziny Schpolianskych) otworzyło swoje podwoje na ul. Balzac. Kino Le Balzac zbudowane w 1935 roku w najmodniejszym w ówczesnych czasach stylu Art Deco w krótkim czasie stało się jedną z najpopularniejszych sal kinowych w Paryżu. Po II wojnie światowej, dzięki kinu paryska publiczność mogła odkryć filmy największych francuskich reżyserów, takich jak: Henri Decoin, Jacques Becker, René Clément, Henri Verneuil, Jacques Deray, Georges Lautner, Michel Deville, Claude Chabrol, Marcel Carné, Pierre Etaix, Jacques Tati. W latach 50., 60. i 70., obok takich kin jak: le Helder, le Scala et le Vivienne, było jednym z najbardziej popularnych w Paryżu. W 1975 r. Le Balzac poszerzyło się o dwie nowe sale. W 1993 roku miały miejsce prace renowacyjne. Dzisiaj kino proponuje widzom stylowe, spokojne wnętrza.

Partnerzy pokazu w Paryżu:

La Cite de la Musique http://www.cite-musique.fr/francais/Default.aspx
 Instytut Polski w Paryżu http://www.institutpolonais.fr/#/menu

Pokaz organizowany we współpracy z:

Ambasadą Francji w Polsce
Instytutem Goethego w Paryżu
Instytutem Węgierskim w Paryżu

Projekt Filmoteki Narodowej: POLSKA GWIAZDA ŚWIATOWEGO KINA
POLA NEGRI (MANIA) – TOURNÉE NIEMEGO FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO
jest realizowany w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011. www.maniafilm.pl