meta name="description" content="             W siedzibie naszego Towarzystwa przybywa pamiątek i eksponatów. W ostatnim czasie wzbo... - czytaj więcej na polanegri.pl !" /> polanegri.pl - O filmie "Moskwa - Szanghaj"...
AktualnosciBiografiaIzba PamieciFestiwalStowarzyszeniePrasa o nasKontakt
WystawaSponsorzy
7 Przegląd Twórczośći Filmowej

O filmie "Moskwa - Szanghaj"...

    

       W siedzibie naszego Towarzystwa przybywa pamiątek i eksponatów. W ostatnim czasie wzbogaciliśmy muzealne zbiory dotyczące niemieckiego filmu z Polą Negri  „Moskau – Schanghai”   (Der Weg nach Shanghai ) z 1936 roku w reż. Paula Wegenera.
    Do zakupionego wcześniej plakatu, dołączyły ilustrowana scenami z filmu rozkładówka oraz seria zdjęć z tytułem filmu ( na zdj. pod tekstem).
    Film opowiada o podróży Olgi Petrownej z Moskwy do Szanghaju pociągiem transsyberyjskim, w którym poznaje ona przystojnego oficera. Gra go Gustaw Diesel.
    Był to pierwszy film nakręcony na podstawie nowej umowy Poli z wytwórnią  „UFA” , z Wegenerem  też już kiedyś pracowała na planie kręcąc  „Sumurun”. Po sukcesie „Mazurki”,  realizacji  i promocji filmu „Moskwa – Szanghaj” nadano, jak wspomina aktorka, „wspaniałą i staranną wystawę”. Mimo, że reżyser zaangażował do filmu znany już w świecie chór Kozaków dońskich, faszystowska cenzura nie była mu przychylna. Po wojnie pojawił się ponownie na niemieckich ekranach pod zmienionym tytułem.
    Intrygujący i romantyczny tytuł, białogwardyjska emigracja i dalekowschodnie klimaty, skomplikowana  historia są przyczyną rosnącego zainteresowania kinomanów tą produkcją filmową. Tym bardziej, że trudno o kopię.


                                                                                                                                                 Dorota Łańcucka